درمان توده زیر بغل در طب سنتی

درمان توده زیر بغل در طب سنتی

اگر با توده زیر بغل مواجه شدید نگران نباشید؛ می توانید با راهکارهای درمانی طبیعی به رفع این عارضه بپردازید. با لمس سفتی و ورم در زیر بغل می توانید بهتر است در پی علت این عارضه باشید و از شدت یافتن آن پیشگیری کنید. با بکارگیری 10 نوع ماده طبیعی از جمله سرکه سیب، ویتامین ای، عسل، آبلیمو و زردچوبه ، آلوئه ورا و روغن نارگیل می توانید توده زیربغل خود را برطرف کنید.

زماني که يک گره لنفاوي زيربغل متورم يا بزرگ شود، به ويژه زماني که به يک بيماري عفوني مبتلا هستيد، توده‌اي در زيربغل به وجود مي‌آيد. اين توده مي‌تواند به کوچکي يک نخود يا به بزرگي چند سانتي‌متر باشد.

علت به وجود آمدن توده زيربغل ممکن است عفونت باکتريايي يا ويروسي، اصلاح زيربغل، استفاده از ضد عرق‌، رشد بافت‌هاي چربي بي‌ضرر و واکنش‌هاي آلرژيک باشد.

علائم توده زيربغل بستگي به علت آن متفاوت است. با اين حال برخي علائم شايع عبارت‌اند از بازوي متورم، درد، بدن درد، تورم ساير گره‌هاي لنفاوي، جوش، از دست دادن اشتها و علائمي شبيه سرماخوردگي.

درمان توده زیر بغل در طب سنتی

در ادامه به ۱۰ نکته براي رفع توده زيربغل مي‌پردازيم.

۱- کمپرس آب گرم

يکي از درمان‌هاي خانگي قديمي به منظور درمان توده زيربغل کمپرس آب گرم است. درجه حرارت بالا به افزايش گردش خون و کاهش حجم توده و کاهش درد کمک مي‌کند.

يک حوله نازک را در آب داغ خيس کنيد.
حوله را بفشاريد تا آب اضافي آن بيرون رود.
سپس آن را به مدت ۵ تا ۱۰ دقيقه زيربغل خود بگذارد.
اين کار را به مدت ۱ هفته، ۳ تا ۴ بار در روز انجام دهيد.

درمان توده زیر بغل در طب سنتی

۲ويتامين اي

ويتامين اي يک آنتي‌اکسيدان قوي است که مي‌تواند در عرض چند روز توده زيربغل را درمان کند. علاوه بر اين، باعث کاهش تورم و جلوگيري از تجمع مايع در گره‌هاي لنفاوي مي‌شود. ويتامين اي به حفظ رطوبت و تسهيل ترميم پوست نيز کمک مي‌کند.

۲ يا ۳ بار در روز به مدت ۱ هفته، توده زيربغل خود را با روغن ويتامين اي به مدت چند دقيقه ماساژ دهيد.

همچنين مي‌توانيد مکمل‌هاي ويتامين اي مصرف کنيد يا يک برنامه غذايي غني از ويتامين اي داشته باشيد. برخي غذاهاي غني از ويتامين اي شامل بادام درختي، تخمه آفتابگردان، اسفناج، آووکادو، روغن‌زيتون، برگ چغندر، مارچوبه و شلغم است.

درمان توده زیر بغل با ویتامین ای

۳سرکه سيب

سرکه سيب يک درمان خانگي مؤثر براي توده زيربغل است. در طب سنتی اين سرکه باعث خشک شدن توده و کاهش علائمي مانند درد و تورم مي‌شود. علاوه بر اين، خواص ضدعفوني‌کننده و آنتي‌بيوتيک آن، با عفونت مبارزه مي‌کند و باعث تسريع روند بهبودي مي‌شود.

مقدار مساوي از سرکه سيب و آب را با هم مخلوط کنيد. يک پارچه پنبه‌اي را در اين ترکيب زده و روي منطقه آسيب‌ديده بماليد. پس از ۵ دقيقه زيربغل خود را با آب گرم شستشو دهيد و خشک کنيد. اين کار را چند بار در روز تا زماني که توده از بين برود، تکرار کنيد.

درمان توده زیر بغل طب سنتی


۴اکيناسه

اکيناسه يکي ديگر از درمان‌هاي خانگي مؤثر براي توده زيربغل است. اين گياه به التيام و تقويت سيستم لنفاوي کمک مي‌کند و باعث ناپديد شدن توده مي‌شود. همچنين، اين گياه يک آنتي‌بيوتيک قوي است که با تصفيه خون عفونت را از بين مي‌برد.

کرم يا پماد موضعي اکيناسه را ۲ يا ۳ بار در روز تا زماني که توده از بين برود، روي توده بماليد.
براي مبارزه با عفونتي که منجر به تشکيل توده شده، به مدت ۱ هفته، روزي ۱ تا ۲ فنجان چاي اکيناسه بنوشيد.
نکته: توجه داشته باشيد که افراد مبتلا به اختلالات خود ايمني نبايد از اين گياه استفاده کنند.

درمان توده زیر بغل با طب سنتی

۵عسل

عسل يکي ديگر از درمان‌هاي طبيعي براي از بين بردن توده زيربغل است. عسل به از بين رفتن، کاهش درد، تورم و سوزش ناشي از توده کمک مي‌کند. علاوه بر اين، عسل يکي از بهترين آنتي‌بيوتيک‌هاي طبيعي براي مبارزه با انواع عفونت‌ها است. مقداري عسل را در منطقه آسيب‌ديده بزنيد و پس از ۱۰ دقيقه با آب گرم بشوييد. اين کار را ۲ يا ۳ بار در روز انجام دهيد.

همچنين مي‌توانيد ۱ قاشق چاي‌خوري عسل را در يک فنجان آب گرم يا چاي سبز مخلوط کنيد و چند بار در روز بنوشيد.

اين درمان‌ها را به مدت يک هفته ادامه دهيد.

درمان توده زیر بغل با طب سنتی

۶آبليمو

آبليمو سرشار از ويتامين سي و مواد ضدالتهابي متعددي است که به کاهش تورم و درد توده زيربغل کمک مي‌کند. علاوه بر اين آبليمو يک منقبض کننده طبيعي است. يک پنبه را به آبليموي تازه آغشته کنيد و به مدت ۲۰ دقيقه بر روي توده نگه‌داريد. سپس زيربغل خود را با آب ولرم بشوييد. اين کار را ۲ يا ۳ بار در روز به مدت ۱ هفته تکرار کنيد.

همچنين مي‌توانيد مقداري آبليمو و عسل را در يک فنجان آب گرم ريخته و روزانه ۱ تا ۲ بار بنوشيد.

درمان توده زیر بغل با طب سنتی

۷زردچوبه

زردچوبه داراي خواصي آنتي‌بيوتيک، ضد باکتري و ضدالتهابي است که به درمان توده زيربغل کمک مي‌کند و باعث کاهش تورم، درد و تسهيل بهبودي مي‌شود. ۱ قاشق غذاخوري پودر زردچوبه را با مقداري عسل مخلوط کنيد تا خميري به دست آيد. خمير را روي منطقه آسيب‌ديده بماليد و پس از ۱۰ دقيقه با آب گرم آبکشي کنيد.

اين کار را ۲ يا ۳ بار در روز به مدت يک هفته انجام دهيد. همچنين، روزانه يک ليوان شير زردچوبه گرم به مدت چند هفته بنوشيد.

درمان توده زیر بغل با طب سنتی

۸سير

اين آنتي‌بيوتيک قوي به پاکسازي بدن، کاهش علائم ناشي از توده و درمان آن کمک مي‌کند.

چند حبه سير را خرد کنيد و به زيربغل خو بماليد. پس از ۵ دقيقه با آب گرم بشوييد. اين کار را يک يا ۲ بار در روز به مدت ۱ هفته انجام دهيد. همچنين مي‌توانيد روزانه ۲ تا ۳ حبه سير خام را به صورت ناشتا بخوريد يا در پخت‌وپزهاي خود از سير استفاده کنيد.

درمان توده زیر بغل با طب سنتی

۹آلوئه‌ورا

خواص مرطوب‌کننده و ضدالتهابي آلوئه‌ورا مي‌تواند درد و تورم توده دردناک زيربغل را از بين ببرد.

ژل آلوئه‌ورا را از برگ آن دربياوريد.
به صورت دايره‌اي بر روي منطقه آسيب‌ديده بماليد.
پس از ۳۰ دقيقه با آب سرد بشوييد.
اين درمان را ۲ يا ۳ بار در روز به مدت ۱ هفته انجام دهيد.

درمان توده زیر بغل با طب سنتی


۱۰روغن نارگيل

روغن نارگيل يکي ديگر از درمان‌هاي خوب براي توده زيربغل به دليل خواص ضدالتهابي، ضد باکتري و خواص ضدويروسي آن است. روغن نارگيل به عنوان يک مرطوب‌کننده خوب، سبب بهبودي سريع‌تر توده مي‌شود.

مقداري روغن نارگيل را گرم کرده و روي زيربغل خود بماليد و به مدت ۵ دقيقه ماساژ دهيد. اين کار باعث افزايش گردش خون و کاهش تورم مي‌شود. اين درمان را چند بار در روز به مدت ۱ هفته انجام دهيد. همچنين مي‌توانيد روزانه ۱ قاشق چاي‌خوري تا ۱ قاشق غذاخوري روغن نارگيل مصرف کنيد.

درمان توده زیر بغل با طب سنتی

 

توده زیر بغل٬ توده زیر بغل بدون درد٬ توده زیر بغل چیست٬ توده زیر بغل در زن باردار٬ توده زیر بغل در زنان٬ توده زیر بغل در کودک٬ توده زیر بغل دردناک٬ درمان توده دردناک زیر بغل٬ درمان توده زیر بغل٬ درمان توده زیر بغل با طب سنتی٬ درمان توده زیر بغل کودک٬ درمان توده زیر بغل نوزاد٬ درمان خانگی توده زیر بغل٬ درمان سنتی توده زیر بغل